KIŞ MESUDİYEYİ VURDU
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
KIŞ MESUDİYEYİ VURDU

 

Yaz aylarında nüfusu 70- 80 bine kadar çıkan Mesudiye kış aylarının gelmesiyle kan ağlıyor. Öyle ki kış aylarının gelmesi ile birlikte ilçenin nüfusu 2 bine düşüyor.Mesudiye'de esnafından çiftçisine kadar herkes zor günler geçiriyor. Mesai saatlerinin başlaması ile kepenkler açılıyor, ilçe esnafı yeni bir güne yeni umutlarla başlıyor. Akşam ise esnaf neredeyse günü siftahsız bitiriyor. Yaz aylarında işlerin çok iyi gittiğini belirten Mesudiyeli esnaf kış aylarında siftah yapamamaktan yakınıyor. Çarşı esnafı güne siftahsız geçen dünü unutarak büyük umutla başlıyor, bazı esnaflar ise kepenklerini bile açmıyor. Esnafın bahar ayına kadar geçimi ise Allah’a emanet!İşte Mesudiye esnafının konu ile ilgili görüşleri:

İhsan OKUTAN (Clup ONUR)

İstanbul’daki Mesudiyeli İş adamlarımız buraya iş imkanı sağlamıyorlar. Her toplantıda atıp tutuyorlar. Biz böyle Mesudiyeli’yiz, şöyle Mesudiyeli’yiz diye. Fakat iş icrata gelince ortada kimse yok.Yazları geliyorlar 1-2 ay kalıyorlar. Mesudiye'nin en kalabalık döneminde geldikleri için kışın buradaki esnafın ne sıkıntılar içinde olduğunu bilmiyorlar. Mesudiye’de belli bir kitle kış aylarında burada kalıyor. Öğrenci, memur ve esnaf öğrencinin durumu zaten ortada memur desen aldığı parayı burada harcamak yerine genel olarak Ordu merkezi kullanıyorlar. Esnaf birbirinden alış veriş yaparak kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor.

Uğur YALÇIN (Deplasman Kafe)
Nüfüs kışları çok az oluyor. Kış şartları çok ağır geçtiği için Mesudiye insanı büyük şehirleri tercih ediyor. Diğer bir sorun ise ulaşım tabii. Köylülerin kış aylarında Mesudiye merkezine uzun süre inememesi nedeniyle de esnafın günlük gelirlerinde düşüş oluyor. Bu yüzden Mesudiye esnafı sıkıntı yaşıyor.

Ziya TAŞAN (Çamlıca Pastanesi)

 Ben aslen Suşehrili’yim. Mesudiye’ye yıllar önce Pastane açtım. Yazları herşey güzel ödemelerimiz ile kazançlarımız hemen hemen birbirini kurtarıyor. Fakat kış geldiği zaman büyük sıkıntılar içindeyiz, iş yerleri kiraları çok yüksek ve kiraları ödeyemiyoruz. Ayrıca Mesudiye Belediyesi su faturalarını yüksek tutuyor. Kurumlarımızın kış aylarında biraz anlayış göstermelirini bekliyoruz. Elektrik kesintileri yüzünden bazı günler üretim yapamıyoruz ve bu da işlerimizi kötü yönde etkiliyor. Devlet vergileri ödemeleri kış aylarına denk geliyor ve çok yüksek kışın bizim bunu ödeme şansımız yok.

Filik Tekel Bayi (Hakan Mustafa KARAYAKA)

Adamın olmadığı yerde ticaret de olmaz. Üretim ve iş sahası olmadığı için gençler büyük şehirlere gidiyor, giderken peşlerinden ailelerinide götürüyorlar, bu yüzden nufüs Mesudiye'de git gide düşüyor ve tükeniyoruz. Hayvancılık ticaretinin zayıflaması da belli başlı göç sebebidir. Mesudiye zenginlerinin yan yana gelip  bir sermaye oluşturması ve akabinde bir iş yerinin açılması gençleri buraya bağlayacaktır ve nüfus artış gösterecektir. Tekstil ve tarım dışında hiç bir sektörün Mesudiye’yi kalkındıracağını düşünmüyorum.

murat akpınar
canim memleketim kari bile başka güzel
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim