MESUDİYE NÜFUSU YÜZDE ELLİ ARTI
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
 MESUDİYE NÜFUSU YÜZDE ELLİ ARTI

 

MESUDİYE NÜFUSU YÜZDE ELLİ ARTI

             Ordu’nun toprak bakımından en büyük, en eski ilçesi konumundaki Mesudiye’miz 1970-2000’li yıllar arasında Türkiye’nin en fazla göç veren ilçesi durumuna gelmesi nedeniyle ilçemiz adeta terk edilmiş bir yerleşim yeri görünümüne bürünmüştü. Köylerin boşaldığı, yaylaların terk edildiği, mahallelerin kapatıldığı noktaya gelmişti. İlçesinden geçim sıkıntısı yüzünden göç eden hemşerilerim gittikleri yerlerde dişini tırnağına takarak, çabalayıp ekonomik güce ulaştıklarında arkada bıraktıkları, doğdukları toprakları unutmadılar. Hemen hemen her hane geriye bakarak doğduğu topraklarına tatillerinde, emekli olduklarında gelecekleri evlerini yaptılar veya yenilediler. Büyük şehirde nefes alamaz duruma geldiklerinde mart ayından itibaren doğduğu topraklara kafileler halinde gelip kar yağana kadar kalmaya başladılar. Bu durum ilçemizin adeta iç turizm sektörü gibi ekonomisini canlandırdı. İlçemize ufak tefek de olsa yatırımlar değişimler başladı. İlçe merkezimizde çevre ilçelerimizle kıyasladığımızda en fazla esnaf barındıran ilçe konumuna geldi.
            İstanbul’dan yada Türkiye’nin hatta yurt dışından gelerek altı, yedi, sekiz ayını burada geçiren hemşerilerimize hizmet etmekte ayrı bir zevk olduğu gibi apayrı külfeti de özellikle belediyelerimize getirmektedir. Bizler Belediye Başkanları olarak ilçemize kalma amaçlı gelip hizmet alan insanlarımızın ikametlerini köylerine, mahallelerine, beldelerine almalarıyla ilgili büyük bir kampanya başlattık ve bu gün 28.01.2013’te TÜİK’in açıkladığı verilere göre ilçe genel nüfusumuz yüzde elli artış göstermiştir. Bu konuda köyünü, mahallesini, beldesini, ilçesini severek baharını, yazını burada yaşayan ama ikametgahı burada olmayan bizim bu çalışmalarımız sonucu bizzat ikametlerini buraya alarak ilçesinin kalkınmasına destek veren başta tüm muhtarlarımıza, dernek başkanlarımıza, çağrımıza kulak verip katkı sağlayan tüm Mesudiyeli hemşerilerimize teşekkür ediyorum.
            Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Mesudiye ilçe genel nüfusumuz geçen sene 12700 iken bugün 18.805 olmuştur. Geçen yıl ilçeler bazında son sıralardayken bu gün %50 bir artışla nüfus bakımından 18 ilçe içerisinde 9. sırada yerimizi almış durumdayız. Bu artışın gerek siyasetçilerimiz gerekse bürokratlarımız tarafından dikkate alınacağını biliyor 2013 yılında ilçemize merkezi hükümet tarafından daha fazla yatırım ve hizmet geleceği konusunda hiçbir şüphemiz yoktur.  
            Burada bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Mesudiye’mizde yazın kalan nüfusumuz ortalama 50 binin üzerindedir. Bizlere düşen görev başta muhtarlarımız, dernek başkanlarımız yazın köyünde kalan tüm emeklilerimizi nüfusa yazdırdığımızda önümüzdeki sene Mesudiye’nin genel nüfusu 30.000 üzerine çıkması muhtemeldir ki, toprak bakımından en büyük ilçesi olan Mesudiye’miz nüfus büyüklüğü açısından da ilk beşe girecektir. Bu durumda Ordu ilinden gerek hizmet, gerekse siyasi anlamdaki payını daha rahat alacaktır.
            Yine unutulmamalıdır ki önümüzdeki yıllarda köy kanunu çıkarılacaktır. Bu kanunla nüfusu az olan köylerimiz mahalle olarak büyük köylerin muhtarlıklarına bağlanacaklardır. Şu anki köy nüfuslarımızı incelediğimizde 10 tane köyümüz 250 nüfusun üzerine çıkmıştır. 47 köyümüz 250 nüfusun altında kalmıştır. Buradan tekrar muhtarlarımıza dernek başkanlarımıza sesleniyorum. Son bir gayretle bu yaz tüm köylerimizi 250 nüfusun üzerine çıkarırsak bütün köylerimiz başka köylere bağlanmak zorunda kalmayacaklardır. Bir Mesudiye sevdalısı ve Mesudiye Belediye Başkanı İsa GÜL olarak bütün köylerimizi seviyoruz ve hepsinin tüzel kişiliklerinin devam etmesini istiyoruz. Çünkü bu kanun er yada geç çıkarak uygulamaya konacaktır. Nüfus nedeniyle kapanmış olan belde belediyelerimiz bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Köylerimizin de aynı duruma gelmemesi için herkesin çalışma ve gayret içerisinde olması gerekecektir. Bizlere bir görev düşerse bizler muhtarlarımızın ve dernek başkanlarımızın yanındayız.
            Evet sevgili hemşerilerim Mesudiye’miz, Ordu ilimizin geçmişte en gözde ilçesiydi. Bu gün yarın havaalanımız ile Akdeniz-Karadeniz yolu 2015 yılında bittiğinde yıldızı parlayan ilçesi olacaktır. Buradan Mesudiyeli iş adamlarımıza şimdiden çağrı yapıyorum. Gelin yıldızı parlayan ilçemize yatırımlar yapalım. 2015 yılında uçakla bir saatte Ordu’ya, karayoluyla da bir saatte Mesudiye’ye ulaşılacaktır. Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak bu yol,İç Anadolu’nun Mesudiye üzerinden Karadeniz’e açılan kapısı olacaktır.Mesudiye’mizin önü açıktır.  Birlik ve beraberliğimizin daim olması dileğimle…
 
Kaynak: http://mesudiye.bel.tr/
 
selim kaya
mesudiyede teşvik varsa bende inşallah beldemize gelipte yatırımyapmayı düşünüyorum
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim