Ordum ve Mesudiyem
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
Ordum ve Mesudiyem

 

ORDU
 
Ordu denilince akla fındık, Boztepe, deniz, dereler, yaylalar, orman ve doğal şartlar gelir. Ordu’nun 19 ilçesi, 53 belde ve 481 köy vardır. Bu ve buna benzer bilgileri internetten, turizm bürolarından alabiliriz. Lakin Ordu’nun sosyolojik ve psikolojik unsuru Ordu’yu Ordu yapar. Bundan dolayı bu noktayı ele alacağım.
“Bir yeri güzelleştiren, anlamlandıran üzerinde yaşayan insanlardır.” (H.Eker)
 
Sözden de anlaşılacağı gibi Ordu şehrinin sınırlarını güzelleştiren ve anlamlandıran ORDULULARDIR. Ordu şehri küçük Türkiye’dir. İçerisinde birçok etnik ve dini grubu barındırmaktadır ve bunlar sevgi, saygı, hoşgörü ile yaşamaktadır. Hatta sosyal alanda birbirlerine çok da yardımcı olmaktadırlar. O bölgede yaşamayan bilmez bile.
 
Ordu insanının en büyük özelliği zor şartların adamı olmasıdır. Çünkü Ordu onlara zor şartlarda yaşama imkânı sunmuştur. Bunu aşabilmenin yolu birlikte ve el ele yaşamdır.
 
İster Ordu da, ister büyükşehirde Ordulular hep dayanışma içerisindedir. Kendi otokontrol sistemleri çalışmaktadır. Ata toprağından nasip almalıdır. Bu olmazsa olmazıdır Ordulunun. Zor şartlar Orduluyu ülkede de mücadeleci kılmıştır. Siyasi hayatta, eğitim hayatında, sağlıkta, ulaştırmada, bürokraside, iş hayatında, askerlikte, sanatta, kültürde vb her yerde olmuştur. Çünkü kalkınma birlik, dirlik ve çalışmayla olur.
 
Ordu basını ve televizyonları orduyu en iyi şekilde siyasallaşmadan ülke anlayışı ile faaliyetlerini göstermektedir. Günümüzün en büyük olayı internettir burada da Ordulular başarılıdır. Şu an il bazında, ilçe bazında, belde ve köyler bazında zannederim Türkiye’nin en büyük portalleri Ordululara ve Karadenizlilere aittir. Sosyal medya denen facebook, twitter, MSN, skyp gibi ürünleri en çok kullananlar arasında Orduluların ve Karadenizlilerin yeri çok büyüktür. Karadenizlilerde okuma oranı yüksektir. Bu başarıda buradan gelmektedir. 
 
Genelde Ordu Boztepe, Ordu tanıtım, Ordu spor, Fidan gör, ordu paylaşım sitesi, derneklerin siteleri, saymakla bitiremezsiniz. 
 
 
MESUDİYE 
 
Mesudiye’de ordudan ayrı değildir. Yaşama alanları ordu merkeze ve sahile göre daha zordur. Bunun içinde hemen hepsi gurbetçi ama bir o kadarda Mesudiyelidir. Yani gurbette kazanılanlar buralara aktarılır. Cenazeler buraya gelir. Burada herkes ev yapmak yılda birkaç ay kalmak içinde olsa yerinin olmasına dikkat eder. Neslini mümkün oldukça taşır yöresine böylece atat toprağında atasına hizmet etmenin huzuru ile yaşar Mesudiye ve Mesudiyeli. 
 
Mesudiye diğer yerlerden farklı her yıl MESUDİYE KURULTAYI düzenler. Yaklaşık çeyrek asırlık bir enerjidir bu. Her köy, belde şenlikleri vardır. Belde, köy, mahalle ve ilçe dernekleri ve vakıfları ile Türkiye’nin en teşkilatlı ilçesidir. Bu teşkilatlanma ile SOSYAL SORUMLULUK alır. Cami, köy odası, çeşme, mezarlıkların düzenlenmesi, eğitim alanlarında çalışmalar yapmaktadırlar. Böylece Mesudiyeli sadece teşkilatlı olmakla değil, aynı zamanda İMECE usulü ile de SOSYAL SORUMLULUĞU hayata geçirmiştir. Bu çalışmalarda birbirleri ile yarışmış olmaları gurur olmuştur. Mesudiyeliler içerisinde bu sorumluluklardan kaçanlar sıkıntı içerisindedir. Diğerleri huzur ve mutluluk yaşamaktadır.
 
Herkes beldesinde, köyünde, mahallesinde, ilçesinde sosyal statüsü ne olursa olsun 1 oy hakkı vardır. Duygu ve düşüncesini dikte etmeden ama insani, imani, ahlaki, sosyal özelliklere uygun olarak kullanır. Ayrımcılık ve tezatlara düşmeden yaşarlar. Tek kavram Mesudiyeli olmaktır. Üst kavram Ordulu olmaktır. Bunun en güzel örneği cevreden il olmak isteyen ilçeler vardır bunlar Mesudiye’yi istemişlerdir. Ama Mesudiyeli ORDULU olmanın hazzıyla kabul etmemiştir. Çevrede bulunan 2 il olan Tokat Reşadiye ve Sivas Koyulhisar ile de güçlü bağlar kurmuştur. Oralarla ilişkiler öylesine gelişmiştir ki, Tokat’ın Niksar ilçesinde ki nüfusun yarıdan fazlası Mesudiyelidir.
 
Mesudiyeli gittiği yere kültürünü ve değerlerini de taşımıştır.
 
Bence Türkiye’de Ordulu olmak çok büyük bir değer. Mesudiye ve diğer ilçelerin güzide insanı olmakta bu durumu yaşamaktır. 
 
http://www.anahaberyorum.com/ordum-ve-mesudiyem-makale,4324.html
Bu habere henüz yorum yapılmamış
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim