KAYMAKAM BOLAT ÖĞRENCİLERLE SÖYLEŞİ YAPTI
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
KAYMAKAM BOLAT ÖĞRENCİLERLE SÖYLEŞİ YAPTI

 

Ordu Üniversitesi Mesudiye Meslek Yüksek Okulunda  Mesudiye Kaymakamı Sn. Taner Bolat tarafından düzenlenen bir söyleşi yapıldı. Yerel Yönetimler konulu söyleşinin sunuculuğunu 1'inci sınıf bilgisayar bölüm öğrencileri Derya Özer Ve Tolga Aksakal yaptılar. Söyleşiye öğrencilerin ilgisi oldukça fazla idi öğrencilerin yanı sıra Mesudiye Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölüm Başkanı Ve Müdür Yardımcısı Cemal Fırat Şen, Mesudiye Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlileri Elif Çevik, Haydar Asan, Murat Yalçın Ve Mesudiye Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mahmut İnan katılımda bulundular.      
 
Mesudiye Kaymakamı Sn. Taner Bolat öğrencilere abi kardeş gibi yaklaşarak konuşmasına kendini tanıtarak başladı ve kaymakamlık dönemine nasıl geldiğini hangi dönemlerden geçtiğini anlattı. Kaymakamın ne gibi özelliklere sahip olmasını gerektiğini öğrenciler ile paylaştı;  Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, başkalarını etkileyebilen, düşüncelerini başkalarına söz ve yazı ile aktarabilen,  insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanları anlayabilen, yeniliklere açık, yaratıcı, işleri planlayabilen ve uygulamayı izleyebilen, yönetici özelliklerine sahip kimseler olmaları gerekir. Başlıca Kaymakamı'nın özelliklerindendir diyerek sözlerine devam etti. Öğrencilere Üniversite ve lise hayatından birçok anısını anlatarak öğrencilere ne kadar sıcakkanlı olduğunu ispatını yapmış oldu bir nevi. Kaymakam Bey daha sonra Kaymakamın ilçedeki görevlerini anlattı.
 
Sn. Taner Bolat Kaymakamlığın tanıtımı şöyle yaptı; Kaymakam, ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan, devleti ilçede temsil eden, ilçenin en yetkili kamu görevlisidir. Kaymakam görevlerini bağlı olduğu ildeki valinin denetimi altında yürütür. Başlıca görevleri şunlardır: İlçede yasaların uygulanmasını sağlar, valinin emirlerini uygular, ilçedeki çeşitli kamu kurumlarının çalışmaları arasında eşgüdümü sağlar, halkın şikayetlerini dinler, ihtiyaçlarını saptar ve giderilmesi için gerekli önlemleri alır, törenlere başkanlık eder, resmi ziyaretleri kabul eder.  
 
Çalışma ortamı ve koşulları kaymakam, içişleri bakanlığına bağlı olarak ilçedeki kaymakamlık binasında görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Çalışırken vatandaşlarla, valilerle, emrindeki memurlarla, üst düzey askeri yöneticilerle etkileşim halindedir. Zaman zaman seyahat etmesi gerekir. Kaymakam bir ilçede belli bir süre çalıştıktan sonra başka bir ilçeye atanır. Çalışma alanları ve iş bulma olanakları kaymakamlar içişleri bakanlığına bağlı olarak ilçelerde görev alırlar. Meslek eğitiminin verildiği yerler mesleğim ön eğitimi üniversitelerin iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler, siyasal bilgiler, hukuk fakültelerinde verilmektedir. Yukarıdaki fakültelerden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan kamu personel seçme sınavında KPSS başarılı olmaları durumunda içişleri bakanlığınca yapılacak kaymakamlık sınavına girebilirler.  Kaymakam Bey daha sonra söyleşi konusu olan Yerel Yönetimler konusuna giriş yaptı konuya Yerel Yönetim'in açıklamasını yaparak başladı. Yerel yönetimler (mahalli idareler), il, belediye ve köy halkının yerel ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan, organları seçimle işbaşına gelen kamu tüzel kişilikleridir.
 
Anayasaya göre üç tür yerel yönetim vardır, il (il özel idaresi), belediye ve köy. Bu idarelerin ortak özellikleri şunlardır. Yerel yönetimler, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak düzenlenirler. Yerinden yönetim, çeşitli kamu hizmetlerinin, merkezi idare dışında örgütlenmesi, yürütülmesidir. Yerinden yönetim ilkesi aslında özerklik kurumunun anayasal bir temele oturtulması anlamına gelmektedir. Özerklik, siyasal ayrılıkçılık anlamına gelmediği halde, yerel yönetimlerin güçlenmesi, yerel yönetimlere özerklik tanınması düşünceleri, ayrılıkçılık, bölücülük suçlamalarıyla karşılaşmaktadır. Yerel yönetimler açısından özerklik, Anayasa ve yasaların belirlediği kamu hizmetlerinin önemli bir bölümünün yurttaşların yararına olarak, yerel yönetimlerin sorumluluğu altında yerine getirilmesi yetkisidir. Yerel yönetimlerin yetkileri düzenlenirken, yerel ve ortak nitelikli ihtiyaçların bu birimlerce karşılanması gereği gözönünde bulundurulmalıdır. Devlet faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi için, merkezin yükünün paylaşılması gerektiği, kamusal faaliyetlerin merkezden yürütülemediği açıktır. Ülkemizde bu nedenle her siyasal iktidar, yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılacağını, merkezin yükünün hafifletileceğini belirtir. Ancak, uygulamada bu hedeflere ulaşılamamıştır. Kaymakam Bey Daha Sonra Mesudiye Kaymakamlığı tarafından yürütülen Gönül Elçileri Hakkında bilgi verdi ve Gönül Elçileri ile ilgili formlar dağıtıldı. Öğrencilere Gönül Elçileri konusunda bilgi veren Kaymakam Bey Gönül Elçiliğinin kısa bir tanıtımını yaptı;
 
Proje amacının, gönüllülük çalışmalarının yaygınlaştırılmasını sağlayarak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti. Gönüllülük esasına dayalı girişimlerle sağlıklı bir toplum oluşturmaya ve bu bilincin oluşturulmasındaki öneme değinen Yurt, toplumsal kalkınmanın böyle projelerle ivme kazanacağını vurguladı gönül elçiliğini üstlenecek kişinin büyük bir özveri göstererek, herhangi bir maddi karşılık beklemeden himayesine aldığı kişinin hayat kalitesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti. Kültürün temelinde yardımlaşma, dayanışma, çocuk ve yaşlılara değer verme olduğuna dikkat çeken Taner Bolat, Gönül Elçileri Projesi'yle bu faaliyetlerin sistemli bir şekilde yürütülerek, kısa zamanda daha çok aileye ve çocuğa ulaşılabileceğini söyledi. Daha sonra öğrenciler ile karşılıklı soru cevap şeklinde konuşma Bolat öğrencilerinin sorunlarını dinledi ve ilk defa bu toplantıda Mesudiye için hayırlı olabileceğini düşündüğü bir kaç projeden bahsetti. Mesudiye Çok Programlı Lisesi’nde başlattığı Okulum Dershanemdir projesinin yanı sıra ilk ve ortaokulda da kitap kampanyası da yürüttüğünü söyledi. Öğrencilerin okullara motivasyonunu artırmak için çeşitli geziler düzenleyeceğini ve birçok etkinlik yapacaklarının da sözünü verdi. Ayrıca büyük sürprizi sona saklayan Bolat Mesudiye Meslek Yüksek Okulu binasının değişeceğini ve binanın turizm otelcilik bölümü katkı sağlayacak şekilde restorant, aşçılık ve otel için yani uygulamalı bir okul yapmak için çalışmalara  başladığını söyledi. Kaymakam bey söyleşiyi bitirerek okulu ve okulun bahçesini turladı ve  öğrenciler ile uzun uzun sohbet etti.
Bu habere henüz yorum yapılmamış
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim