ORDU BÜYÜKŞEHİR OLDU MESUDİYE NE OLACAK?
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
ORDU BÜYÜKŞEHİR OLDU  MESUDİYE NE OLACAK?

 

Bir Ordulu olarak Ordunun büyükşehir olmasından büyük onur duyduk. İnanıyorum ki; memleketimizi güzel yerlere taşıyacak. Bunun için emek koyan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tabi, bu arada Ordunun her ilçesinden insanlar: “Yeni yapılanmada neler yapılmalı” diye düşünmeye başladılar. Bu iyi bir gelişmedir. Çünkü yerel olarak yapılanların hepsi Ordumuzun başarısı olacaktır. Bende, bir Mesudiyeli olarak, Mesudiye üzerine düşüncelerimi ifade edeceğim.
Bugüne kadar Mesudiye’ye hizmet edenlere minnettar olduğumuzu belirtmeliyiz. Kalanlara sağlık diliyoruz, vefat edenlere dualarımızla rahmet diliyoruz. Mesudiye’mize bir resmi görevi nedeniyle hizmet sunanlar var birde bölgemiz insanlarından oluşan sivil toplum kuruluşları var. Kamusal hizmet sunanlar merkezi hükümet tarafından atandığı için onlarla alakalı olarak bir şey demek bu yazının konusu değil. Ancak, biz Mesudiyeliler, Mesudiye’yi ne kadar güçlü hale getirirsek gelecek kamu personeli de o derece nitelikli olacaktır. Bunun için de yapılacak ilk iş, yeni dönemde vizyon sahibi ve hizmetleri iyi ve adaletli bir şekilde verebilecek Belediye Başkanı İşbaşına getirmek lazımdır.
Bu güne kadar belediye hizmetleri dar bir alanda yapılıyordu, Mesudiye’nin mücavir alanı 2 kilometre civarındaydı. Ordunun Büyükşehir statüsüne geçmesiyle ve 3 beldenin kapanması ile artık tüm Mesudiye’yi kapsayan bir alana geçilecek. Yani Belediye Başkanı sadece 2 kilometrekarenin değil 1180 kilometrekarenin Belediye Başkanı olacak. Artık Belediyecilik, köylerin ve kent merkezinin planlı bir şekilde ele alınması ile olacaktır. Artık, Belediye Başkanı seçerken köy, sülale veya aile bağından daha ziyade bu kadar büyük bir alanda hizmet verebilecek aday tercih edilmelidir. Belediye Başkanlığına aday olanlar küçük hesap adamları, köycülük, sülalecilik gibi feodal yaklaşımlar sergileyenler, bölge, mezhep ayırımı yapanlar, planı ve projesi olmayanlar veya unvan, etiket peşinde koşan insanlar olmamalıdır. Bu durum her Mesudiyeli içinde böyle, Mesudiye’den aday gösterecek siyasal partiler içinde böyle olmalıdır. Bunun için Mesudiyelilerin Mesudiye’yi bir bütün olarak görecek, köy, bölge ve mezhep ayırımı yapmayacak, hizmetleri adaletli bir şekilde ve Mesudiye coğrafyasının gereklerine göre planlayacak, Mesudiye’yi uçuracak vizyona ve donanıma sahip, Mesudiye’nin tarihini, coğrafi yapısını, kültürünü, kültürel ve tarihi mirasını iyi bilen ve bunları değerlendirecek projelere sahip olan bir belediye başkanı talep etmeleri elzem bir hale gelmiştir.
Mesudiye’de belediye başkanı olacak kişide ve diğer seçilecek İlçe Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinde aranması gerekenleri özellikleri ortaya koymamız gerekmektedir.
 Mesudiye’nin tarihini iyi bilmelidir. Geçmişte hangi medeniyetler Mesudiye coğrafyasında yaşadı, bu güne ne bıraktılar, bu güne bıraktıklarını değerlendirecek projeleri var mı? Mesudiye’nin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkabilecek mi? Bu kavramı biliyor mu? Mesudiye’nin entelektüel birikimi nedir sorusunu cevaplandıracak birikime sahip mi? Mesudiye’nin neresinde eski kale kalıntıları, kiliseler, kaya mezarları, kaya yazıtları, kümbet, tarihi ve geleneksel mimari yapıları var? Bunları değerlendirmek için ne yapacak?
Mesudiye’nin coğrafyasını iyi bilmelidir. Jeolojik yapısını, tarih boyunca nüfus hareketlerini, coğrafyaya uygun tarımsal faaliyetleri, geçmişte nasıl beslendiklerini, nasıl ürettiklerini biliyor mu? Mesudiye’nin iklim ve bitki özellikleri hakkında birikimi nedir? Bunları ekonomik kalkınmaya nasıl dönüştürecek? Avrupa-Sibirya bölgesi Türkiye’deki yayılışında melet ırmağı ile birlikte Euxine (Öksin) ve Colchis (Kolşik) olarak iki alt bölgeye ayrılmaktadır. Bunun Mesudiye için ne demek olduğunu biliyor mu?
Ayrımcılık ve ötekileştirme yapmamalıdır. Artık, Mesudiye’de köycülük, sülalecilik, bölgecilik devri kapanmıştır. “Elin iyisi olacağına bizim kötümüz olsun” anlayışının Mesudiye’yi getirdiği yer ortadadır. Belediye başkanı seçildiği zaman parti rozetini bırakarak her Mesudiyeliye ve her yöreye eşit ve adil bir şekilde yaklaşmalıdır. Türkiye’de bazı yaralar sarılmaya çalışılırken Mesudiye’de mezhep ayırımcılığı yapmamalıdır.
Mesudiye kurultayına sahip çıkmalıdır. Mesudiye’nin en değerli markası Mesudiye Kurultayıdır. 23 yıldır istikrarlı bir şekilde süren benzer bir örnek Türkiye’de yoktur. Bu yönüyle Belediye Başkanının ve Meclis üyelerinin üzerine titreyecekleri en önemli marka Mesudiye Kurultayıdır.
 Sivil topluk kuruluşları ortak çalışmalıdır. Mesudiye dışında bulunan dernek ve vakıflara eşit mesafede olmalı, birini diğerine tercih etmemeli, sivil toplum kuruluşlarının tamamıyla ortak projeler geliştirecek çapa sahip olmalıdır. Mesudiye’nin yetişmiş insan gücüne, iş adamlarına, bürokratlarına eşit mesafede olmalı, Mesudiye kalkınmasında onların gücünden istifade etmelidir.
 Mesudiye’yi temsil edebilmelidir. Mesudiye’yi her yerde temsil edebilecek özgüvene, birikime ve iletişim özelliklerine sahip olmalıdır.
 Mesudiye’de Gençlik çalışmaları yapmalıdır. Mesudiye gençliğine mesleki eğitimle yerel ve genel kazanımların sağlanmasına destek vermelidir. Mesudiye’de gençlerin ve öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirebilecekleri sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler sergileyecekleri ortamları sağlayacak projeleri olmalıdır.
 Doğal afetlere karşılık Mesudiye’yi koruma altına almalıdır. Mesudiye I. Derece Deprem bölgesidir. Bu nedenle tüm yapılaşmalarda bu gerçeğe göre hareket etmeli, yüksek katlı, deprem güvenliği olmayan binaların yapımına izin vermemelidir.
Mesudiye’de Eğitim çalışmaları yapmalıdır. Meslek yüksekokulunun Mesudiye’deki yapısını kuvvetlendirmeli ve bölgesel duruma uygun bölümlerin açılmasını sağlamalıdır. MMYO başta olmak üzere Mesudiye’deki Mesudiye Ziraat Odası, Mesudiye Şoförler ve Otomobilciler Odası gibi sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kuruluşları ile ortak projeler gerçekleştirecek bir vizyon ortaya koymalıdır.
Dışarıdaki Mesudiyelilere kucak açmalıdır. Mesudiye dışında yaşayan hemşerileri ile sürekli istişare toplantıları yaparak Mesudiye politikalarını oluşturmalıdır. Mesudiye’nin tüm sorunlarını konuşmak için Kurultayı kullanmalıdır. Ziyaretlerde istişare toplantıları yapmalıdır.
  Mesudiye’de iş hayatını tanzim etmeli. Mesudiyeli iş adamlarının iş yerleri kayıtlarını Mesudiye’ye almaları sağlanmalıdır. Böylece vergi Mesudiye’ye ödeneceği için cazibe noktası olacaktır. Mesudiye’yi kalkındıracak, sürdürülebilir kırsal kalkınma projeleri olmalıdır.
 Kentsel yapılanma gerçekleştirilmelidir. Şehirleşme/kentleşme ile ilgili yeni yaklaşımlar olan sağlıklı kent, tarihi kent, eko kent, akıllı kent, mobil kent kavramlarını takip etmeli ve içeriklerini Mesudiye’ye kazandıracak projeleri olmalıdır.
Bildiğim bir şey var bugüne kadar yapılan çalışmalar yetersizdir. Bunu yeni dönemde düzeltmek elimizdedir. Kader olarak bildiğimiz bazı şeyler kader değildir. İyi bir arabanız, deniz kenarında bir villanız veya iyi bir işiniz olması için çok çalışmalısınız. Sevgili hemşerilerim! İyi bir Belediye Başkanınız olması için Doğru kullanılmış bir oy yeter.
 
 
 
 
Tabi, bunları yapacak Mesudiyeli var mı? Diye düşüneceksiniz! Yıllardır Mesudiye kalkınmasıyla yakından ilgilenen birisi olarak biliyorum ki; vardır ve mümkündür. Ekip çalışması yapabilen, hem kamusal hem de özel alanda bunları gerçekleştirmiş çok insanımız var. Mesudiyelinin yapması gereken bunları bulup çıkartmak veya çıkanlarda bu özellikleri aramaktır. Hatta siyasal örgütlere, partilere bu yönde aday göstermeleri yolunda tavsiyelerde bulunalım.
 
 
avni yüzbaşıoğlu
DOĞRU SÖZE NE DENİR.
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim