140 YILLIK PROJE FİNAL YAKIN
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
140 YILLIK PROJE FİNAL YAKIN

Ordu'da 137 yıl önce Sultan Abdülaziz döneminde Karadeniz'i İç Anadolu Bölgesi'ne bağlayacak yol olarak projelendirilen, ancak maliyetinin yüksek olması, kesintisiz devam eden savaşlar gibi bir dizi sebeplerden bir türlü yaptırılamayan tarihi Dereyolu şimdiki adıyla Karadeniz Akdeniz Yolu 2015 yılında tamamlanacak.Ordu’yu, Akdeniz’e bağlayacak olan Karadeniz Akdeniz Yolu’nda toplam uzunluğu 804 kilometre olan Ordu-Sivas-İskenderun hattının 580 kilometrelik kısmı tamamlandı. Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayacak en kısa yol olan Karadeniz-Akdeniz Yolu sayesinde, halen 112 kilometre olan ve tehlikeli virajlarla dolu Ordu-Mesudiye yolu 52 kilometre kısalarak 60 kilometreye düşecek. 3,5 saat olan Mesudiye-Ordu güzergahı da 1,5 saate inecek. Yolun bitirilmesi için dağlarla adeta  mücadele edilerek 11 bin 700 metrelik tünel kazıldı.
 
Dağlarla mücadele veriliyor
 
Projede son durum ise şöyle: Çavuşoğlu Boğazı’ndan Gümüşköy’e kadar olan birinci etabın yüzde 60’ı tamamlandı. Bu bölümde 13 tünel haricinde 6 tünel daha açıldı ve 1 viyadük inşa edildi. Yolun ikinci etabında bulunan Gümüşköy-Mesudiye Aşıklı Köyü arasındaki 15 kilometrelik yolun Topçam’a kadar olan 8 kilometrelik yol ve Topçam-Aşıklı arasındaki  7 kilometrelik mesafede sanat yapıları ve satı kaplamaları yapıldı. Toplam 15 kilometre uzunluğundaki yolun tamamının bu yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
 
Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun öyküsü
 
Karadeniz'i İç Anadolu'ya, Doğu Anadolu'ya ve Akdeniz'e bağlayacak olan Karadeniz - Akdeniz Yolu Projesi
 fikri Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Sultan Abdulaziz iki bölgenin yani Karadeniz'in İçanadolu'ya, Akdeniz'e
 bağlanması konusunda bir talimat veriyor. Bununla ilgili İkinci Sultan Abdulhamit Han döneminde de küçük bir
 çalışma yapılıyor ama bu çalışmadan sonra bir ilerleme sağlanamadı. Cumhuriyetin ilanından sonra yine 1929
 yılında o dönemin Ordu Valisi Ali Kemal bey tarafından ise bu yolun çalışmasına yönelik ilk çalışmalar yapılır. 
Daha sonra ülkenin ekonomik durumu nedeniyle çalışmalar yeniden durdu ve bir ilerleme sağlanamadı. 1970 
yıllarda konu tekrar gündeme geldiyse de projenin ilerlemesi konusunda her hangi bir çalışma gerçekleştirilmedi ve 
uzun yıllardan bu yana hükümet programlarından çıktı. ''Daha sonra 2000'li yıllarda yolun açılması yeniden gündeme geldi.Toplam uzunluğu 600 km'nin üzerinde olan yol, Ordu'yu Sivas ve Kayseri üzerinden Hatay ve İskenderun'a bağlayacak. Bu yolun en zor bölümleri Ordu ili sınırları içerisinde bulunuyor. Ordu sınırları içerisinde bu yolun 94 km'si olmakla beraber bu bölgedeki coğrafi koşulların sertliği nedeniyle bir çok tünel ve viyadük yapılması gerekiyor. 94 km'lik yol sınırı içerisinde bulunan 22 tünel yer alıyor.94 km'lik yolun ilk 13 km'si bölünmüş yol olarak geçtiğimiz yıl tamamlandı ve hizmete girdi. Yine aynı şekilde önce yıllarda yolun bazı bölümleri tamamlandı. Karayolları tarafından yolun tamamlanma çalışmaları ise hızla devam ediyor. Osmanlı döneminde gündeme getirilen yaklaşık 600 kilometrelik Karadeniz - Akdeniz Yolu Projesi'nin Ordu sınırları içerisinde yer alan 94 kilometresinin 2014 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor''
 
Kaynak: www.ordumanseti.com
osman özkan
emeği geçenlerden allah razı olsun
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim