200 Yıllık Yayla Evleri Tarihini Koruyor.
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
200 Yıllık Yayla Evleri Tarihini Koruyor.

Ordu'nun Mesudiye ilçesine bağlı Yeşilce beldesi sınırları içerisinde bulunan Zile Yaylası'nda eski Karadeniz yayla mimarisini yansıtan evlerin sahipleri atalarından kalan evlerin zamana yenilmemesine gayret ediyor. 
Zile Yaylası sakinlerince en az 200 yıllık geçmişi olduğu düşünülen 80 haneli yaylanın evlerinin zamanla tek değişen kısmı ise hartamayla kapalı çatıların saç ile kapatılmış olması.
Yayla sakinlerinden Nurettin Gürsoy, evlerin yıkılırsa bir daha yapılamayacağını söyledi. Yıllara meydan okuyan evleri koruduklarını ifade eden Gürsoy, “Bu yapıları bizler yıkarsak bir daha yapamayız. Dedelerimizden, ebelerimizden kalma bu evlerimiz bu zamana kadar fazla bir değişiklik görmede devam ediyor. Önceden bu evlerin üzeri hartamaydı. Fakat zamanla hartama usulü zamanla kalktı ve çatılar saça döndü”dedi.
Sedaket Duman, "Buradaki evlerin öncelerden çatısı hartama yani tahtayla kapatılırdı. Şimdi ise saç ile kapatılıyor. Bunun dışında evlerde bir değişiklik yok. Yeni bina yapılsa da eskiye uygun taş duvarlı yapacağız"diye konuştu.
Rasim Erbaş, “Yaylamızın 200 yıllık çok eski bir tarihi var. Bu yaylada daha öncesinde Rumlar varmış. Bizde atalarımızdan, ebemizden, dedemizden gördüklerimizi yaylamızda yaşatıyoruz”deken, Gülsüm Sarı ise, " Buradaki evleri bozmuyor, tamir ediyor, ayakta tutmaya çalışıyoruz.
 
Kaynak: www.haberordu.com
Bu habere henüz yorum yapılmamış
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim