Ölümünün 6ıncı Yılında Bülent ECEVİTİ Saygı İle Anıyoruz.
Haber Kategorisi: Mesudiye -- Haber Sahibi:
Ölümünün 6ıncı Yılında Bülent ECEVİTİ Saygı İle Anıyoruz.

 

Bülent Ecevit, Türk siyasetinin ve solun en önemli liderlerindendir. Cumhuriyet kazanımlarının tavizsiz savunucusu olan Ecevit'in, iç ve dış politikadaki onurlu, dik duruşu siyaset tarihimizdeki yerini almıştır.Türkiye'de demokrasinin gelişmesine önemli katkısı olan Ecevit'in, dürüstlüğü, kültürü, saygınlığı, bilgi ve deneyimi, demokrat ve halkçı anlayışı her zaman bizlere yol gösterici olacaktır.  Sayın Bülent Ecevit'i, aramızdan ayrılışının 6. yıl dönümünde saygıyla ve şükranla anıyoruz."
 
Köykent Projesi Nedir: Köykent, Türkiye Cumhuriyeti'nin Köy Ensitüleri Projesi'nden sonraki en kapsamlı kırsal kalkınma projesinin adıdır. Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1969 yılı seçim bildirgesinde yer almış, daha sonra da bu dönemde kurulan Köy İşleri Bakanlığı tarafından benimsenerek geliştirilmiştir. Bakanlığın 1973 yılında yayımladığı raporda, köykent yaklaşımının amacı üç madde halinde özetlenmiştir:
 
Az sayıda personel ve az yatırımla, en kısa zamanda kırsal kesim nüfusunun tüm gereksinmelerinin karşılanması,
Hızlı nüfus artışının ortaya çıkardığı fazla nüfusun bir bölümü ile işsiz nüfusun köykentlerde iş olanaklarına kavuşturulması,
Böylece, iş olanaklarına kavuşturulan kırsal nüfusun kentlere akımı sonucunda büyük kentler civarında oluşacak nüfus yığılmalarını engelleyerek, sağlıklı kentleşmenin sağlanması.
Bülent Ecevit, Köykentlerde köylerin değil, hizmetlerin, okulların ve sağlık ocaklarının birleştirileceğini, bir köyün kendi başına fabrika kuramayacağını ama biribirine yakın konumda olan ve emekleri, bilgileri ve maddi olanakları birleşen köykentler sayesinde, köylüler, verimli tarım işletmelerinin yanı sıra, ortaklaşa sanayi işletmeleri de kurabileceklerini, kültür ve spor tesislerinden ortaklaşa yararlanabileceklerini, öylelikle kentlerin tüm olanaklarının köylere de ulaşmış olacağını belirtmiştir.
Köykentler ile, köylünün kalkınması ve kırsal alanların sınaileşmesi için zorunlu olan altyapı ve hizmetlerin köylülere daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle sunulabilmesi, böylece, tarımsal sınaileşmenin altyapısının da hazırlanması amaçlanmıştır.
 
Mesudiye Köykent Projesi
 
Yöredeki dokuz köyü kapsayan projede içme suyundan telefon santralına, kütüphaneden kooperatife, fabrikadan okula eksiksiz bir sosyal ve ekonomik yapılaşma gerçekleştirildi.Proje zamanın Mesudiye Kaymakamı Şafak Başa'nın öncülüğünde, yine zamanın Başbakanlık Müsteşar yardımcısı Selçuk Polat'ın desteğinde bir yıldan az bir sürede tamamlandı.
Bu habere henüz yorum yapılmamış
Bu habere yorum yap
Ad - Soyad E-Posta Web Site Yorumunuz
 
 

Bu Portal Bir eyalcin.com Ürünüdür.

Site İçeriğinin Bir Kısmı veya Tamamının Kopyalanması Yasal İşlem Sebebidir.Tüm Hakları Saklıdır. Kullanıcı Yorumlarından Site Yönetimi Değil, Yorum Yapan Gerçek Kişiler Sorumludur. Her Kullanıcının IP Adresi Yasal Zorunluluk Nedeni İle Kayıt Altına Alınmaktadır.

Açılış Sayfan Yap - Sitene Ekle - Favorilerine Ekle - Künye - Bülten - Sponsorlar - Reklam - Sağlayıcı - Site Kuralları - Ulaşım - İletişim